Турмалин

Вие сте тук

Турмалин

Полускъпоценният камък турмалин е известен като камъкът, който е докоснал дъгата. Може да се каже , че е това е камъкът с най-богата гама от цветове. Ще го откриете в пастелно прасковено, небесно синьо, ярко жълто, ярко изумрудено зелено, меко розово, кърваво червено и почти всеки нюанс между тях. За да ви впечатлим изцяло, ще кажем, че съществува и черен турмалин, който има прекрасен черен блясък, несравним с друг камък.

Това е и причината да забележите в много бижутерски колекции турмалин, както в древността така и днес. Този камък е бил избиран от бижутери от цял свят, заради разнообразието си от цветове. Нека да видим малко повече за историята на турмалина и неговото значение и употреба през годините.

Интересната история на скъпоценния камък турмалин и употребата му в бижутерията

Една египетска легенда разказва, че когато турмалинът се появил на повърхността на земята, този полу - скъпоценен камък преминал над дъгата, събирайки всички цветове по пътя си. Днес той все още се нарича "скъпоценният камък на дъгата". Дори произходът на думата подчертава това му преимущество, защото идва от синхалските думи "tura" и "mali", които се превеждат като "смесен камък".

Всъщност турмалинът е създаден от кристали алуминиев борсиликат. Камъкът е направен от много от тези кристали и тъй като няма два напълно еднакви кристала, композицията създава безкрайни нюанси с различна енергия. Понякога изглежда, че тези цветове се задълбочават и стават с по-силен интензитет в зависимост от светлината. Ако сте виждали черен турмалин, това при него си личи много ясно, самият черен цвят изглежда по-дълбок и сякаш носи енергия. Трябва да признаем, че в миналото камъкът черен турмалин е бил считан за магически и дори се е вярвало, че укрепва имунната система. Днес нямаме медицинско доказателство, че черният турмалин реално може да се използва за имуностимулант.

Под формата на легенда е достигнала до нас и историята за китайската властваща императрица Cixi и нейната мания по розовия турмалин от Калифорния. За да се успокои, че притежава най-голямото разнообразие на турмалин, съществувало някога , китайската императрица на практика поддържа мините за добив на турмалините в експлоатация от началото на 1900 г. до смъртта си през 1911 г.

Огромни количества са изпратени в чужбина за нея, където занаятчии създават изящни сребърни и златни бижута, както и бутилки за емфие с този камък. Една история разказва, че на смъртния си одър императрицата поискала за себе си още един камък. По точно на пръста й да бъде поставен розов турмалин от мината " Пала " в Южна Калифорния, за да се почувства по-добре. Не ни е известно, дали наситената енергия на този камък и по-точно неговите физически свойства са ѝ помогнали, но при всяко положение тези камъни остават в историята като забележителни.

Най - често срещаните разновидности на турмалина и техните свойства

Почти всеки вид полу скъпоценен камък се среща в различни цветове, турмалинът обаче води категорията. Наситено червен или розов цвят турмалин може да срещнете под името "рубелит". Ако е с по-зеленикав оттенък, тогава - "верделит". Сините на цвят турмалини се наричат ​​"индиголити", а черните са известни като "шорл". Най-високо ценени от всички са светещите турмалини Paraiba от едноименния регион в Бразилия. Тъй като мините Paraiba вече са изчерпани, тези електриково синьо-зелени турмалини сега идват с изключително висока цена, за да съответства на изключителната им красота.

Не само, че турмалините са във всеки цвят, съществуващ под слънцето, ами те също могат да са и в два или три различни цвята едновременно. Най-известните са турмалините с цвят диня, които са с отличителен зелен и червен нюанс. Други комбинации включват розово и сиво, като те се преливат едно в друго.

Розовият турмалин се счита за октомврийски рожден камък, заедно с опала и има много уникални метафизични свойства за всеки член от семейството. Смята се, че турмалинът е за хора, които носят разбито сърце, тъй като насърчава любовта, нежно разсейва емоционалната болка и разтваря разрушителните чувства, попаднали върху човека. Успокоява негативните емоции, които разстройват взаимоотношенията и го прави по един лек начин.

Смята се и за афродизиак, помагайки на хората да осъзнаят кога е безопасно да обичат и кога е време да преодолеят тъгата или травматичните спомени, тегнещи върху любовния им живот. Въвежда присъствието на състрадание, както и на мъдрост при работа с другите, защото насърчава гъвкавостта на мисълта и непредубедеността. Смята се, че всички цветове на турмалина притежават сила. Всеки човек изглежда има различна реакция към турмалина за това и получава различни ползи от него. На този, който му е необходимо лечение от любов, турмалинът предлага едно, а на този, който му е необходимо повече умения за състрадание - друго.

Розовият турмалин е високо ценен от хора, които трудно се справят със страха и страдат от състояния като паник атаки или се нуждаят от нещо, което да им помага да лекуват вътрешния хаос и да се борят със страха си. Розовият турмалин често се свързва с представата за любов към човечеството и хуманитаризъм. Той се носи за насърчаване на съчувствие към другите. Освен това той е и отличен камък за лечители и съветници, защото насърчава и помага за по-добро слушане и разбиране. Носи добродетелта на безусловната любов и приятелство. Всъщност, розовият турмалин излъчва най-голямо количество любов от всички различни цветни турмалини. Силата му да разпръсква добрина е известна в цял свят - от България до Шри Ланка.

Турмалинът в цветове на диня (розов със зелен външен ръб) пък се смята за камък на помирението. Този камък насърчава състраданието и хладнокръвието, излъчва енергия, която привлича пари, изцеление и приятелство, като същевременно стабилизира, заземява и утвърждава нашите земни корени. Вярва се и че заздравява имунната система.

Синият турмалин може да се каже, че създава ангажимент за постигане на целите и че защитава от опасности този, който го носи.

Така изящният черен турмалин отблъсква негативната енергия. Препоръчва се да носите черен турмалин, когато се чувствате заобиколени от негативност. Черният турмалин е чудесен за употреба по време на криза или екстремен стрес. Той ще защитава този, който го носи от най-неприятните обстоятелства. Силите на камъка се използват, докато човекът стане достатъчно убеден в собствената си сила, разчупи старите модели и страхове и култивира вътрешна мъдрост, смелост, стабилност и търпение.

Червеният цвят турмалин помага за изграждане на вътрешна сила и мъдрост, защото обединява сърцето и тялото в любов и страст. Освен това носи много радост, откритост, емоционална стабилност, състрадание и преданост към близките. Често се свързва и с благодарността.

Както сами забелязвате, турмалина има разнообразни цветове и нюанси, които символизират различни неща. Зеленият турмалин също е много ценен и се среща доста рядко. Той носи позитивна енергия, която не всеки скъпоценен камък може да донесе. Друг много рядък е черният турмалин.

Находища на турмалин има обаче във всички краища на света. Това е станало и причина майсторите бижутери да го използват често. Всъщност турмалинът може да е бил дори по-разпространен в древни времена, отколкото си даваме сметка, но вероятно е бил бъркан с други скъпоценни и полу - скъподенни камъни. Със своята богата гама от интензивни цветове, турмалинът със сигурност е един от най-необичайните полу скъпоценни камъни в света. Освен цветовете му обаче и неговите свойства са доста интересни. Нека да видим какви са те.

Скритите свойства на полускъпоценния камък турмалин

Необичайно качество на турмалините е, че те са пиезоелектрични. При нагряване и след това охлаждане, стават електрически заредени, с положителен заряд от единия край и отрицателен заряд от другият. Турмалините са от 7 до 7,5 по скалата на Моос за минерална твърдост, което ги прави издръжливи и лесни за поддръжка. Пиезоелектричното свойство на камъка може да помогне за поляризирането на емоциите и енергията на хората с магнитно електрически заряд, който се появява, когато кристалът се търка или нагрява.

Как да се грижите за бижутата ви с турмалин?

Не съхранявайте турмалина с по-твърди скъпоценни камъни или други материали, които могат да се трият в него и да причинят щети. Както всички скъпоценни и полускъпоценни камъни, така и този камък трябва да се пази от драскотини и резки удари, които биха могли да го счупят.

Също така избягвайте големи температурни промени, които могат да доведат до счупване на кристала, като например оставянето му близо до вентилационен отвор или в гореща кола. Не почиствайте турмалина в ултразвуков уред. Турмалиновите бижута могат да се почистват с мек разтвор от нежен препарат за миене на съдове и вода. Накиснете камъка за 10-20 минути, след което избършете внимателно с кърпа. Това ще премахне голяма част от замърсяванията. Ако пък случайно камъкът е много замърсен, то винаги може да го занесете на специалист.